Грижі стравохідного отвору діафрагми, ахалазія стравоходу

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ

1. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба: лапароскопічна фундоплікація за Ніссеном

Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) – захворювання, при якому знижується тонус нижнього стравохідного сфінктера, внаслідок чого зі шлунка в стравохід закидається кислота. ГЕРХ, як правило, поєднується з грижею стравохідного отвору діафрагми. Найчастішими причинами є стрес, поспішне харчування, надмірне вживання агресивних продуктів та надмірна вага. Симптомами є: печія, біль за грудиною або в епігастрії, відрижка, затруднене або болісне проходження їжі, а також позастравохідні симптоми: захриплість голосу, аритмії, напади задишки або нічного кашлю. При тривалій ГЕРХ з важким рефлюкс-езофагітом може розвинутися стравохід Барретта (передракова зміна слизової оболонки) і пептична стриктура стравоходу (рубцеве звуження). Діагноз встановлюється при ендоскопії, яка виявляє рефлюкс-езофагіт та грижу стравохідного отвору діафрагми. Остання краще виявляється при рентгеноскопії шлунка з барієм. Лікування, як правило, спочатку консервативне: антирефлюксна дієта (не лягати після їжі, не переїдати, не їсти на ніч, виключити агресивні продукти), інгібітори протонної помпи (контралок, парієт, езонексу, нольпаза, рабимак та ін.), прокінетики (мотилиум, тримспа, ганатон та ін.) та антациди (альмагель, фосфалюгель, гавіскон та ін.). При неефективності, особливо при поєднанні з грижею стравохідного отвору діафрагми, показана операція.

Лапароскопічна фундоплікація за Ніссеном – формування з дна шлунка навколо стравоходу спеціального клапана, що перешкоджає закиданню кислоти. Операція виконується через 5 проколів, що дозволяє відновитися і виписатися на 3 добу.

Показання до операції:

  • гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ), що не піддається консервативному лікуванню;
  • стравохід Барретта;
  • пептична стриктура стравоходу;
  • ГЕРХ із позастравохідними ускладненнями.

2. Грижі стравохідного отвору діафрагми: лапароскопічна пластика

Грижа стравохідного отвору діафрагми – виходження частини шлунка до грудної клітки через розширений стравохідний отвір. Сприятливими факторами є переїдання, ожиріння, важке фізичне навантаження, стресові ситуації, порушення сполучної тканини. Крім симптомів ГЕРХ, з якою грижі часто поєднуються, вони проявляються загрудинними або епігастральними болями, відчуттям закладеності в горлі, затрудненим проходженням їжі, зниженням гемоглобіну, та позахарчовими симптомами: аритміями, нападами задишки або нічного кашлю. Діагноз встановлюється при ендоскопії та при рентгеноскопії шлунка з барієм. У грижах великих розмірів (2-3 ступеня), що особливо супроводжуються вираженими симптомами, показано операцію.

Лапароскопічна пластика стравохідного отвору – операція ліквідації грижі та ушивання стравохідного отвору, в т.ч. з використанням спеціальної сітки, що виконується через 5 проколів, що дозволяє відновитися та виписатися на 3 добу.

Показання до операції:

  • грижа стравохідного отвору діафрагми 2-3 ступеня з тяжкою ГЕРХ та симптомами;
  • параезофагеальна грижа великих та гігантських розмірів.

3. Ахалазія стравоходу: балонна дилатація та лапароскопічна кардіоміотомія за Геллером

Ахалазія стравоходу (ахалазія кардії, кардіоспазм) – захворювання, при якому відбувається спазм нижнього стравохідного сфінктера, що призводить до непрохідності стравоходу. Симптомами є: затруднення проходження їжі через стравоход; підвищене слиновиділення; викид їжі з стравоходу (як блювота), часто в нічний час; болі або почуття переповнення за грудиною; зниження маси тіла. Діагноз встановлюється при рентгенологічному дослідженні стравоходу з барієм або ендоскопії. Лікування залежить від стадії: у 1 стадії виконується балонна дилатація, а в 2-4 стадіях – операція.

Балонна дилатація – розширення нижнього стравохідного сфінктера за допомогою спеціального балона під рентгенівським контролем та місцевою анестезією..

За курс проводиться 2-3 дилатації з інтервалом 2-3 дні, зазвичай, у амбулаторному режимі.

Показання до операції: ахалазія стравоходу 1 стадії

Лапароскопічна кардіоміотомія за Геллером – відновлення прохідності стравоходу шляхом розсічення нижнього стравохідного сфінктера з відновленням клапанного механізму, що виконується через 5 проколів, що дозволяє відновитися і виписатися на 4 добу.

Показання до операції: ахалазія стравоходу 2-4 стадії

ЗАПИС НА КОНСУЛЬТАЦІЮ