Хірургія печінки, жовчних проток та підшлункової залози
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
1. Ехінококові кісти печінки
Ехінокок – гельмінт, зріла форма якого живе в кишечнику собак. Ехінококоз поширений у регіонах, де займаються тваринництвом, зокрема, вівчарством, наприклад, у південних районах Одеської області. Яйця гельмінта потрапляють до проміжного хазяїна – худоби або людини – у печінці якого розвивається личинка у вигляді кісти. Вона являє собою міхур з рідиною, у якому утворюються дочірні міхури та сколекси – наступна личинкова стадія паразита. Кісти можуть ускладнюватися нагноєнням, проривом у жовчні протоки, розривом із розвитком перитоніту, алергічними реакціями. Симптомами є біль або дискомфорт у правому підребер’ї, підвищення температури при нагноєнні, слабкість, зниження гемоглобіну, зниження ваги. Діагноз встановлюється при УЗД чи КТ. Лікування альбендазол (ворміл) проводиться при дрібних кістах (1-3 см), особливо коли вони не доступні для операції, і для профілактики рецидиву після операції. При кістах середніх розмірів (3 – 5 см), їх розташування всередині печінки та у задніх її відділах виконується черезшкірне дренування. При поверхнево розташованих кістах великих розмірів (більше 5 см) показана операція: при локалізації у передніх відділах печінки – лапароскопічна ехінококектомія, у задніх відділах – відкрита ехінококектомія.

Крізьшкірне дренування кісти – операція, що виконується під місцевою анестезією, що полягає в установці порожнини кісти дренажу під ультразвуковим контролем, з подальшим промиванням його в амбулаторному режимі. Виписка та вільний режим зазвичай можливі на 2-3 добу, терміни видалення дренажу залежать від розміру та розташування кісти: від 2 тижнів до 2 місяців.
Показання до операції:
- Ехінококова кіста печінки невеликих розмірів
- Ехінококоз печінки
Лапароскопічна ехінококектомія – операція, що виконується через 4 проколи передньої черевної стінки, що полягає у повному видаленні паразита з залишенням дренажів у порожнині кісти, з подальшим промиванням їх в амбулаторному режимі. Хворий повністю відновлюється та виписується на 3-4 добу. Терміни видалення дренажу залежать від розміру та розташування кісти – від 3 тижнів до 2 місяців – але вони, загалом, менші порівняно з пункційним дренуванням.
Показання до операції:
- Ехінококова кіста печінки великих розмірів
- Ехінококоз печінки
2. Пухлини печінки
Пухлини печінки поділяються на доброякісні (печінково-клітинна аденома та гемангіома) та злоякісні: первинні (печінково-клітинний рак та холангіокарцінома) та вторинні (метастази раку кишечника, шлунка, підшлункової залози, стравоходу, молочної залози та ін.). Симптомами є: біль або дискомфорт у правому підребер’ї, слабкість, зниження ваги, блідість шкірних покривів та зниження гемоглобіну, жовтяниця, асцит (накопичення рідини у животі). Діагноз встановлюється при КТ, МРТ та УЗД з пункційною біопсією. При гемангіомах малих розмірів (1-5 см) та при незручних локалізаціях (всередині тканини печінки, у задніх відділах) показано динамічне спостереження, при гемангіомах середніх та великих розмірів (більше 5 см) показано операцію – резекцію печінки. Печінково-клітинний рак і центральна холангіокарцинома переважно лікуються хіміотерапією. Метастази раку кишечника піддаються комплексному лікуванню: при множинних та великих невдалих метастазах проводиться хіміотерапія, у т.ч. із застосуванням про таргетних препаратів. У другому випадку вона може призвести до регресу пухлини, а потім може бути виконана резекція печінки. При поодиноких або нечисленних метастазах та невисокій ймовірності подальшого метастазування відразу показано резекцію печінки. Радіочастотна абляція під УЗД-контролем може успішно застосовуватися при невеликих або нечисленних метастазах раку кишечника при незручних для операції локалізаціях (всередині тканини печінки, у задніх відділах, поруч із судинами). Метастази інших пухлин здебільшого вимагають хіміотерапії.

Резекція печінки – операція видалення ділянки печінки з пухлиною у межах здорових тканин. В основному виконуються відкриті операції, після яких хворі можуть бути виписані зі стаціонару через 5-7 днів. У високоспеціалізованих центрах та при зручних локалізаціях ці операції виконуються лапароскопічно.
Показання до операції:
- Пухлина печінки
- Печінково-клітинна аденома
- Гепатома
- Гемангіома печінки
- Печінково-клітинний рак
- Гепатоцелюлярний рак
- Печінково-клітинна карцинома
- Гепатоцелюлярна карцинома
- Центральна холангіокарцинома
- Рак внутрішньопечінкових жовчних проток
- Вторинне пухлинне ураження печінки
- Метастаз раку кишечника у печінку
- Метастаз колоректального раку в печінку
3. Псевдокісти підшлункової залози та хронічний панкреатит
Псевдокіста підшлункової залози є результатом гострого деструктивного панкреатиту, або панкреонекрозу. Вона є скупченням соку підшлункової залози, обмеженим сусідніми органами, має стінку або «капсулу». Якщо з моменту виникнення кісти пройшло кілька місяців і її стінка має значну товщину, кіста називається зрілою. Псевдокісти можуть ускладнюватися нагноєнням, крововиливом і навіть розривом.

Симптомами є біль у верхніх відділах живота, висока температура та симптоми загальної інтоксикації при нагноєнні. Діагноз встановлюється при УЗД та КТ. При незрілих псевдокістах невеликих розмірів (до 5 см) проводиться консервативне лікування, великих розмірів (більше 5 см) – показано пункційне дренування. При зрілих псевдокіста розміром більше 5 см виконується операція внутрішнього дренування. Множинні кісти підшлункової залози можуть формуватися і при тяжкому хронічному панкреатиті, який також називають фіброзно-кістозним. При цьому виникає ферментативна недостатність підшлункової залози, що приводить до порушення травлення і виявляється такими додатковими симптомами як зниження ваги, проноси. При значному больовому синдромі та розширенні головної протоки підшлункової залози (Вірсунгова протока) показана дренуюча операція.
Цистогастро- або цистоєюностомія – операція внутрішнього дренування кісти в шлунок або тонку кишку відповідно шляхом створення сполучення порожнини кісти цими органами. Це робиться для профілактики або лікування зовнішнього панкреатичного свища, який може розвинутись після пункційного дренування псевдокісти. Операція виконується відкритим доступом, хворі виписуються на 5-7 добу після операції.
Показання до операції:
- Псевдокіста підшлункової залози
- Кіста підшлункової залози
Панкреатоїностомія – операція дренування протоки підшлункової залози та кіст шляхом створення співустя з тонкою кишкою. Операція виконується відкритим доступом, хворі виписуються на 5-7 добу після операції.
Показання до операції:
- Хронічний панкреатит
- Хронічний псевдотуморозний панкреатит
- Хронічний фіброзно-кістозний панкреатит
- Хронічний індуративний панкреатит
- Ферментативна недостатність підшлункової залози
- Зовнішньосекреторна недостатність підшлункової залози
- Синдром мальабсорбції
- Вірсунголітіаз
4. Пухлини жовчних проток та головки підшлункової залози
Пухлини позапечінкових жовчних проток, жовчного міхура, Фатерова сосочка та головки підшлункової залози найчастіше злоякісні та поєднуються терміном «пухлини панкреатодуоденальної зони». Основні симптоми для всіх локалізацій: механічна жовтяниця (що виникає поступово, без болю та температури), свербіж шкіри, болі або дискомфорт в епігастрії або правому підребер’ї, що віддають у спину (пізній симптом), раптова поява цукрового діабету, зниження ваги, слабкість, блідість покривів та зниження гемоглобіну. Діагноз встановлюється при КТ чи МРТ. При раку позапечінкових жовчних проток та жовчного міхура, як правило, проводиться зовнішнє дренування – надшкірна холангіостомія. При раку Фатерова сосочка та головки підшлункової залози в основному виконується ендоскопічне стентування або операція накладання обхідного анастомозу. У високоспеціалізованих центрах при невеликих пухлинах та у міцних пацієнтів виконується радикальна операція – панкреатодуоденальна резекція.
Крізьшкірна холангіостомія – пункційне дренування жовчних проток під місцевою анестезією та УЗД-контролем, що забезпечує ліквідацію механічної жовтяниці. Хворі виписуються на 3-7 добу після операції залежно від рівня жовтяниці. Через 1-2 тижні можна провести дренаж через зону пухлинного звуження в дванадцятипалу кишку під місцевою анестезією і рентгенологічним контролем, що забезпечує надходження жовчі в кишечник і усуває виснажуючі пацієнта зовнішні її втрати.
Показання до операції:
- Пухлина жовчних проток
- Рак жовчних проток
- Периферична холангіокарцинома
- Пухлина Клацкіна
- Пухлина холедоха
- Рак холедоха
- Пухлина загальної печінкової протоки
- Рак загальної печінкової протоки
Ендоскопічне стентування холедоху – установка пластикового або нитинолового саморозправного стента за допомогою ендоскопа під рентгенологічним контролем, що забезпечує ліквідацію механічної жовтяниці та внутрішній відтік жовчі в кишечник. Операція може виконуватися під наркозом, хворі виписуються на 3-7 добу після операції, залежно від рівня жовтяниці.
Показання до операції:
- Пухлина термінального відділу холедоху
- Рак термінального відділу холедоху
- Пухлина Фатерова сосочка
- Аденома Фатерова сосочка
- Пухлина головки підшлункової залози
- Рак головки підшлункової залози
Холецисто- або гепатикоеюностомія – операція внутрішнього дренування жовчних проток шляхом накладання співустя жовчного міхура або загальної печінкової протоки відповідно до тонкої кишки. Перевагою є відсутність будь-яких дренажів та необхідності їх заміни. Операція виконується відкритим доступом, хворі виписуються на 5-7 добу після операції.

Показання до операції:
- Пухлина Фатерова сосочка
- Аденома Фатерова сосочка
- Пухлина головки підшлункової залози
- Рак головки підшлункової залози
ЗАПИС НА КОНСУЛЬТАЦІЮ