Жовчокам’яна хвороба. Операції
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ
1. Гострий та хронічний холецистит: лапароскопічна холецистектомія
Жовчнокам’яна хвороба (ЖКХ) – захворювання, при якому утворюються камені в жовчовивідній системі через порушення співвідношення компонентів жовчі при нераціональному харчуванні. ЖКБ має такі форми: хронічний і гострий калькульозний холецистит (камені в жовчному міхурі) та холедохолітіаз (камені в жовчному протоці, або холедосі). Гострий холецистит може призводити до розвитку інфільтрату або абсцесу навколо жовчного міхура і його розриву з розвитком перитоніту. При тривалому перебігу може розвинутися рак жовчного міхура, синдром Міріззі (пролежень жовчної протоки) та нориці жовчного міхура з дванадцятипалою або товстою кишкою. Симптомами хронічного холециститу є періодичний тупий або переймоподібний біль у правому підребер’ї після їжі, нудота, гіркота у роті. Напад жовчної коліки може давати картину «гострого живота». Діагноз встановлюється при УЗД органів черевної порожнини. Рентген-позитивні камені в жовчному міхурі або холедосі виявляються при КТ або МРТ. Розчинення каміння урсодезоксихолевой кислотою (урсофальк і аналоги) малоефективні, оскільки камінці утворюються знову через кілька років або не розчиняються взагалі. Тому «золотим стандартом» лікування жовчнокам’яної хвороби є лапароскопічна холецистектомія.
Лапароскопічна холецистектомія – видалення жовчного міхура через 4 проколи, після чого пацієнт повністю відновлюється та виписується на 2-3 добу.

Показання до операції: хронічний калькульозний холецистит, гострий калькульозний холецистит, холестероз жовчного міхура та поліпоз жовчного міхура.
Мінілапароскопічна холецистектомія – косметичний варіант операції з використанням надтонких 3-мм інструментів. Завдяки відсутності післяопераційних болів та застосуванню fast-track протоколів пацієнти виписуються наступного дня після операції («хірургія одного дня»).

2. Холедохолітіаз (камені в жовчній протоці) та механічна жовтяниця: ендоскопічне вилучення каменів
Холедохолітіаз (камені в холедосі) має основні варіанти перебігу: прогресуюча механічна жовтяниця та гнійний холангіт; камені, вклинені в Фатерів сосочок, що призводять до гострого панкреатиту і навіть панкреонекрозу; «вентильний» камінь, що проявляється повторними нападами механічної жовтяниці та епізодами холангіту; і синдром Міріззі (проникнення великого каменю з жовчного міхура в холедох через сформований свищ). Симптомами холедохолітіазу є тріада Шарко – різкі болі в правому підребер’ї, жовтяниця і висока температура з ознобом. Діагноз може бути встановлений при УЗД або при КТ, проте дозволяє ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ) та її неінвазивний (і менш чутливий) аналог – МРТ-холангіографія. Обидва мають свої переваги та обмеження.
Лапароскопічна холедохолітотомія – видалення каменів із жовчної протоки під контролем спеціального тонкого ендоскопа – холедохоскопа. Операція зазвичай завершується дренуванням жовчних проток, що швидко ліквідує жовтяницю і холангіт. Додаткова перевага – скорочення частоти ускладнень та витрат на лікування.

Показання до операції: каміння у жовчному протоці у поєднанні з камінням у жовчному міхурі (хронічний або гострий калькульозний холецистит).
Ендоскопічна папілотомія – видалення каменів із жовчної протоки, за допомогою ендоскопа під рентгенівським контролем. Для цього розсікається місце впадання жовчної протоки в дванадцятипалу кишку – Фатерів сосочок і сфінктер Одді. Перевагами є відсутність дренажів та можливість виконання операції без загального наркозу.

Показання до операції: камені в жовчній протоці (холедохолітіаз), особливо коли жовчний міхур був раніше видалений (постхолецистектомічний синдром).
ЗАПИС НА КОНСУЛЬТАЦІЮ